Fotorelacja z akcji ,,Jak nie czytam jak czytam"
(12.06.2023)

Jak co roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w najpopularniejszej ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Wydarzenie powstało, by przełamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować fakt, że nastolatkowie także czytają. Społeczność szkolna zgromadziła się w słoneczne, czerwcowe przedpołudnie na placu apelowym. Po wysłuchaniu zalet czytania wszyscy „zatopili się” w lekturze. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła klasa I PT.

Tego typu akcje czytelnicze mają przede wszystkim zachęcić do czytania tych uczniów, którzy traktują je jako przykry obowiązek. Nikogo nie zmuszamy, ale motywujemy dobrym przykładem!

Zapraszamy do wypożyczeń również na wakacje!

Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia

Nauczyciele bibliotekarze.

Święto wszystkich czytelników i miłośników książek
(20.04.2023)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż tego dnia 1616 r. zmarli wybitni pisarze: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z katalońską tradycją kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

Zapraszamy do wypożyczeń oraz do obejrzenia galerii zdjęć z akcji promującej czytelnictwo pt. „Z książką mi do twarzy”, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

Łączy nas pamięć
(20.04.2023)

Uczniowie klasy trzeciej HT uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Łączy nas pamięć”, które odbyły się w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach.  Podczas spotkania poświęconego 80. rocznicy  wybuchu powstania w warszawskim getcie, uczniowie obejrzeli m. in. wywiad Hanny Krall z Markiem Edelmanem, który stał na czele powstania. Wysłuchali też jego osobistej relacji z tego zbrojnego zrywu Żydów uwięzionych w getcie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Ciekawą oraz pełną refleksji lekcję historii przeprowadziła Pani Edyta Krzyżanowska.

Mistrzowie czytelnictwa w bibliotece
(08.03.2023)

Najlepiej czytającą klasą w pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego okazała się klasa 2 LT! Z tej okazji szkolni mistrzowie czytelnictwa zostali przyjęci przez nauczycieli bibliotekarzy słodkim poczęstunkiem. Sprzyjającą do tego okolicznością był Dzień Kobiet. Z tej też okazji uczestnikom spotkania przybliżono sylwetki Aleksandry Piłsudskiej i Marii Konopnickiej - znanych, aktywnych, twórczych i zasłużonych dla historii grodu nad Czarną Hańczą kobiet. Warto przypomnieć, że rok 2022 był w Suwałkach rokiem Marii Konopnickiej, a patronką roku 2023 jest Aleksandra Piłsudska. Uczniowie klasy 2 LT, którym gratulujemy sukcesu czytelniczego, poznali wiele ciekawostek dotyczących działalności i życia prywatnego obu słynnych Polek, urodzonych w Suwałkach. Galeria zdjęć z wydarzenia poniżej.

Małgorzata Best

Walentynki w bibliotece
(20.02.2023)

14 lutego biblioteka szkolna gościła jedną z wielu zaprzyjaźnionych i współpracujących z nią klas. W tym roku, książnicę w piękny, słoneczny, walentynkowy dzień książnicę odwiedziły: klasa I HT, Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele. Oprócz słodkiego poczęstunku gościom zaprezentowano najpiękniejsze cytaty, aforyzmy i sentencje o miłości. Czas spędzony w bibliotece umilały też utwory muzyczne, oczywiście o tematyce miłosnej.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Nauczyciele bibliotekarz

Szkolne serce dla zwierząt
(11.01.2023)

Uczniowie, którzy wzięli aktywny udział w akcji „Szkolne serce dla zwierząt” i wspomogli w trudnym, zimowym czasie tzw. „młodszych braci” karmą, w podziękowaniu otrzymali bon na ocenę bardzo dobrą za aktywność i dobre serducho!

W imieniu obdarowanych zwierzaków dziękujemy i czekamy na kolejnych, nowych darczyńców!

Małgorzata Best, Zyta Wiszniewska

Popołudnie z biblioteką
(27.10.2022)

Popołudnie z biblioteką spędzili uczniowie klas pierwszych, mieszkający w szkolnym internacie. Podczas spotkania młodzież miała do wykonania dwa nie lada zadania, które wymagały m. in. skupienia, cierpliwości, kreatywności i współpracy w grupie. Uczestnicy spotkania tworzyli domino z pięciuset książek oraz zmierzyli się ze znanym na całym świecie wyzwaniem zwanym marshmallow challange.

Zapraszamy na fotorelację, poniżej.