13 września 2024 r. w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość – ślubowanie uczniów klas pierwszych.
W obecności Dyrekcji Szkoły oraz Wychowawców uczniowie klas pierwszych uroczyście ślubowali, że będą godnie reprezentować naszą szkołę w mieście, województwie oraz całym kraju. Po pasowaniu wszyscy pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
Drodzy Pierwszoklasiści!
Życzymy powodzenia w odkrywaniu literackich skarbów i matematycznych zagadek, a także radości z nauki i fantastycznych kolegów
Dnia 17 września uczniowie klasy 3PT brali udział w warsztatach w Podlaskim Centrum Technologii Rolno - Spożywczych przy Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Celem zajęć było przekazanie uczestnikom warsztatów praktycznej wiedzy z zakresu przetwórstwa żywności na poziomie gospodarstwa rolnego.
Uczniowie poznali proces technologiczny przetwórstwa mleka. W ramach przetwórstwa mleka poznali proces wyrobu sera podpuszczkowego. Uczestnicy warsztatów zdobyli również wiedzę z zakresu zachowania bezpieczeństwa i wytwarzania wysokiej jakości żywności.
Brali udział w procesie przetwarzania żywności od przygotowania surowca do powstania pełnowartościowego produktu najwyższej jakości. Zapoznali się ze sprzętem, wyposażeniem linii technologicznych oraz poznali receptury wytwarzanego produktu.
V SZKOLNY KONKURS ORKI dnia 15.09.2024 godz.10:00 (11.09.2024)
Sabina Harasim
VIII edycja akcji #Sprzątamydla Polski.
(04-10-2024)
4 października 2024 roku odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski.
W inicjatywie sprzątania świata wzięły udział klasy: 2 PT, 2 LT, 4 HT i 4 PT Zespołu Szkół ZSCKR w Suwałkach.
Doceniamy wysiłek, jaki uczestnicy włożyli w realizację tej szlachetnej misji, którą jest walka z zanieczyszczeniami na skwerach i terenach zielonych.
Nauczyciele: Pani M. Witkowska, Pani M. Michniewicz, Pani M. Urbanowicz, Pani A. Drywulska-Bartyzel, Pani S. Harasim, koordynator Pani K. Chmielewska
Sabina Harasim
Wyjazd na AGRO SHOW.
Jak przystało na szkołę prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym roku również nie mogło zabraknąć naszych uczniów na największej wystawie rolniczej – AGRO SHOW. 20 września, do Bednar k.Poznania, pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych: p. Piotra Krzywickiego, p.Szczepana Sobotki, p. Dariusza Wojciechowskiego, wybrali się uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych w zawodach technik rolnik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
Na targach prezentowano najnowsze maszyny i urządzenia rolnicze, a także innowacyjne rozwiązania technologiczne dla gospodarstw rolnych, które stanowią przyszłość rolnictwa. Pokazy cechowała różnorodność pod względem specyfiki prezentowanego sprzętu. Zobaczyć można było między innymi pracę wozów asenizacyjnych, nie zabrakło maszyn przeznaczonych do uprawy roli: brony talerzowej, agregatu orkowo-podorywkowego, zestawów uprawowo-siewnych, rozdrabniaczy polowych. Zaprezentowano także maszyny autonomiczne. Podczas przejazdu robota polowego omówiono jego możliwości: precyzyjny siew, dostosowane do potrzeb nawożenia, zlokalizowany oprysk oraz mechaniczne pielenie. Zaprezentowana podczas wystawy kosiarka bijakowo-gąsienicowa zwróciła uwagę zebranych, zwłaszcza pod kątem sposobu jej zasilania, gąsienicowego napędu jezdnego oraz doskonałych właściwości manewrowych urządzenia. Wyjazd na targi pozwolił zapoznać się z najnowszymi technologiami w rolnictwie i stał się inspiracją do dalszej nauki i pracy.
Marta Zaboklicka
Sabina Harasim
Stypendia dla uzdolnionych Uczniów/Uczennic (07.10.2024)
Informuję, iż trwa nabór wniosków o wsparcie stypendialne w roku szkolnym 2024/2025 w ramach projektu pt. „Podlaski program wsparcia stypendialnego uczniów szkół i placówek prowadzących kształcenia zawodowe”.
Uprawnieni do ubiegania się o stypendium są Uczniowie/Uczennice, którzy/które:
w roku szkolnym 2024/2025 uczęszczają do:
Klas II-III Szkoły Branżowej I Stopnia
Klas II-V Technikum,
na koniec roku szkolnego 2023/2024 uzyskali łącznie:
średnią ocen co najmniej 4,20,
co najmniej ocenę bardzo dobrą z co najmniej dwóch przedmiotów zawodowych,
w trakcie trwania naboru, tj. do 18 października 2024 r.złożą poprawnie wypełniony Wniosek o przyznanie stypendium wraz z załącznikami,
otrzymają kolejno największą liczbę punktów.
Wsparcie stypendialne wynosić będzie 6 000,00 zł i będzie wypłacane w dwóch równych transzach. Pierwsza transza stypendium w wysokości 3 000,00 zł zostanie wypłacona po podpisaniu Umowystypendialnej, zaś wypłata drugiej transzy stypendium związana jest i nastąpi po wykonaniu przez Stypendystę/Stypendystkę innowacyjnej pracy indywidualnej lub zespołowej oraz wzięciu udziału w Konkursie prac wraz z Galą Innowatorów.
Realizacja przez Uczniów/Uczennice innowacyjnej pracy indywidualnej lub grupowej musi odbywać się pod nadzorem merytorycznym Nauczyciela/Doradcy zawodowego/Pedagoga, wyznaczonego przez Dyrektora szkoły do pełnienia funkcji Opiekuna dydaktycznego Stypendysty/Stypendystki (lub grupy Stypendystów). Opiekun dydaktyczny będzie sprawował pieczę merytoryczną/dydaktyczną oraz będzie wspierał Stypendystów w przygotowaniu pracy indywidualnej lub zespołowej, której tematyka będzie obejmowała innowacyjne rozwiązanie, polegające na udoskonaleniu istniejącego lub opracowaniu projektu nowego oryginalnego rozwiązania.
W ramach projektu Stypendystom/Stypendystkom przewidziano doradztwo inkubacyjne w zakresie wybory tematu pracy, coaching innowacji w trakcie realizacji Projektu Edukacyjnego, webinaria i szkolenia z zakresu marketingu idei oraz prezentacji innowacji, jak również materiały edukacyjne i dydaktyczne.
Wnioski o stypendia należy składać osobiście w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku bądź przesłać pocztą na adres (decyduje data wpływu wniosku do Urzędu):
Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku
Ul. Pogodna 22
15-354 Białystok
w terminie: do dnia 18 października 2024 r.
W przypadku Uczniów/uczennic, którzy/które w momencie składania wniosku są niepełnoletni, wniosek o przyznanie stypendium składa w ich imieniu rodzic lub opiekun prawny.
Uczniowie/Uczennice oraz Rodzice uprawnionych Uczniów/Uczennic mogą zgłaszać się do pedagoga szkolnego po informacje oraz pomoc w wypełnieniu wniosków.
Pierwsze dni nowego roku szkolnego przywitały nas promiennym słońcem. Szkoda byłoby siedzieć w szkolnych ławkach i nie skorzystać z uroków pogody. Tą okazję wykorzystali uczniowie III klasy technikum architektury krajobrazu, by wraz z opiekunami Panią Magdaleną Walas i Moniką Michniewicz uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy.
Najważniejszą istotą podróży było spotkanie branżowe 31. Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu „Zieleń to życie”, z przewodnim hasłem „Poznaj siłę synergii”. Uczniowie spotkali się ze specjalistami z branży ogrodniczej, którzy dzielili się swoim doświadczeniem oraz spostrzeżeniami dotyczącymi rozwoju „zielonych usług”. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o nowe gatunki i odmianach materiału szkółkarskiego, nowinki techniczne sprzętu ogrodniczego oraz techniki uprawy ogrodniczej. Wiele emocji wzbudził wykład Pana Wojciecha Januszczyk, podczas Konferencji „Mocno Zielone Miasto?” pt. „Odpowiedzialne projektowanie. Co to tak naprawdę znaczy?”, gdzie poruszony był temat dotyczący greenwashingu w social mediach.
Wyjazd do w Warszawy był olbrzymim „zastrzykiem” wiedzy, gdzie uczniowie poznali dorobek kultury, historię i style ogrodowe na przykładzie Pałacu i Ogrodu Wilanowskiego, Ogrodów Łazienek Królewskich, Ogrodów Zamku Królewskiego, konstrukcje i zagospodarowanie ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i dachu Centrum Nauki Kopernik oraz założenie ogrodowe bulwarów nadwiślańskich.
Ilość atrakcji i wrażeń, zmęczenie, ale i zadowolenie pozostanie w naszych sercach. Jedynie poniższa galeria zdjęć będzie namiastką tego wszystkiego co zobaczyliśmy.