• 1.png
 • 1a.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png

Wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek
(17.06.2024) 

Informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek 2024r. Młodzież z całej Polski miała okazję zagłosować na swoje ulubione tytuły, a wyniki są już znane.

Najwyższą pozycję w tej konkurencji zdobyła książka autorstwa J. K. Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.      

 Uczniowie ZSCKR głosowali przede wszystkim na pozycje czytelnicze, które dostępne są w naszej bibliotece. Głosowało 281 uczniów, którzy podali w sumie 113 tytułów książek. Najwięcej głosów zdobyły następujące pozycje:

 1. „Kamienie na szaniec”, A. Kamiński
 2. „Pan Tadeusz”, A. Mickiewicz
 3. „Mały Książę”, A.de Saint-Exupery oraz Harry Potter K. Rowling

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w głosowaniu. Wasze zaangażowanie pokazuje, jak ważne są książki w naszym życiu i jak wiele radości przynosi czytanie.

Wioletta Marczak. Magdalena Jasionowska

 

Patroni roku 2024
(27.05.2024)

Każdego roku Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej wybierają spośród wybitnych postaci polskiej kultury patronów roku i takimi patronami roku 2024 stali się m.in.: Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz i Marek Hłasko. Z tej okazji młodzież internacka pod opieką pani Wioletty Marczak oraz pani Magdaleny Jasionowskiej przygotowała montaż literacki - na widowni zasiedli mieszkańcy internatu – młodzież wraz z wychowawcami. Występujący przybliżyli sylwetki pisarzy oraz zaprezentowali ich wybrane utwory. Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem uczestników.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Łowcy autografów na tropie
(27.05.2024)

Grupa mieszkańców internatu, pod opieką Pani Magdaleny Jasionowskiej uczestniczyła  w spotkaniu autorskim, które odbyło się w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Tym razem bohaterką spotkania była Magdalena Madejska -  z wykształcenia pedagog. Hobbystycznie prowadzi bloga „Moje myśli ukryte”, gdzie dzieli się swoimi przemyśleniami na temat otaczającego świata. Jej książka  „Jeszcze będziesz szczęśliwa” to wzruszająca, pełna ciepła historia o przyjaźni, rodzinie i nadziei na to, że nawet w najtrudniejszych chwilach gdzieś za chmurami świeci słońce…I znowu udało się zdobyć kolejny autograf do kolekcji!

Nauczyciele bibliotekarze

Uwaga, wybory!
(20.05.2024)

Od 15 maja do 15 czerwca 2024r. w bibliotekach w całej Polsce odbędą się OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK. Wybory formą przypominają wybory państwowe. Zadaniem ucznia będzie podanie na karcie wyborczej od jednego do trzech tytułów ostatnio przeczytanych książek, które jego zdaniem są najciekawsze. W centrum biblioteki szkolnej stanie urna, do której uczniowie będą wrzucać swoje karty wyborcze. Wyniki głosowania uczniów dadzą informację o aktualnych zainteresowaniach czytelniczych i będą wskazówką do bieżących zakupów książek do naszej szkolnej biblioteki. Prosimy wszystkich do włączenia się do akcji.

Nauczyciele bibliotekarze

Lekcje biblioteczne z wykorzystaniem bazy SIGŻ
(29.11.2023)

            24 listopada uczniowie klasy 2 LT i 2 HT uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, wykorzystujących bazę Systemu Informacji o Gospodarce Żywnościowej. Zajęcia  przeprowadziły Panie Jolanta Kurek i Ewa Mioduszewska - bibliotekarki z Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszewie, podlegającej Narodowemu Instytutowi Kultury i Dziedzictwa Wsi. Uczniowie zapoznani zostali z bazą rolniczo - przyrodniczą SIGŻ, która rejestruje opisy bibliograficzne artykułów z ponad stu polskich czasopism rolniczych i przyrodniczych. Uczyli się też jak poprawnie sporządzić bibliografię. Były to bardzo kształcące lekcje biblioteczne, na zakończenie których uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety, a goście zostali podjęci poczęstunkiem przygotowanym przez Panie z zespołu żywienia.

Małgorzata Best

Łowcy autografów na tropie…
(17.11.2023)

Tym razem młodzież z internatu, pod opieką Pani Marty Chmielewskiej wpadła na trop Mariusza Matana, autora kryminału „Zasłużyłeś”. Mariusz Matan z zawodu jest nauczycielem w szkole średniej w Sejnach, a powieść, którą promował jest jego autorskim debiutem.       Po ciekawym spotkaniu, które miało miejsce w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i wspólnym zdjęciu z pisarzem, udało się zdobyć kolejny autograf do kolekcji!

Małgorzata Best

Łowcy autografów na tropie…
(07.11.2023)

Po raz kolejny grupa mieszkańców internatu, pod opieką Pani Magdaleny Jasionowskiej uczestniczyła w spotkaniu autorskim, które odbyło się w bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Tym razem bohaterem spotkania był Wojciech Fortuna -  mistrz olimpijski w skokach narciarskich, który w ciekawy sposób opowiadał o swoim życiu, rywalizacji sportowej oraz o tym jak to  góral z Zakopanego trafił do Suwałk i na Suwalszczyznę.

            Kolejny autograf do kolekcji!

 

Małgorzata Best.