• 1.png
  • 1a.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
(29/04/2025)  

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia i ma na celu promowanie czytelnictwa, publikacji oraz ochrony własności intelektualnej poprzez prawa autorskie.

Z tej okazji 2 kwietnia  uczniowie klasy 1 PT wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, zorganizowanych przez Centrum Edukacji Nauczycieli, pt.: Zanim gliniana tabliczka stała się książką. W czasie spotkania młodzież poznała różne rodzaje pisma oraz pierwotne sposoby komunikowania się. Chętni, których nie brakowało, mogli spróbować pisania za pomocą stalówki lub gęsiego pióra z użyciem prawdziwego atramentu.

Uczniowie dostali również ambitne i kreatywne zadanie – mieli wspólnie napisać bajkę.  W przedsięwzięcie zaangażowały się dwie klasy: 1 PT oraz 2 LT. Celem zadania było przybliżenie młodzieży procesu powstawania książki. Do zapoznania się z uczniowską twórczością zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka szkolna zaprasza również do wzięcia udziału w akcji Bookcrossing – jako niekonwencjonalnej formy popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „Podaj dalej”.

W organizację obchodów Światowego Dnia Książki w naszej szkole zaangażowani byli następujący nauczyciele: M. Bućko, M. Baluta, E. Pawłowska, M. Witkowska.

Walentynki z biblioteką
(14/02/2025)  

  1. lutego w bibliotece szkolnej odbyła się akcja czytelnicza pod hasłem „Randka w ciemno z książką”. Jej celem była promocja czytelnictwa wśród uczniów, ale także umilenie tego wyjątkowego dnia, jakim są Walentynki. Zabawa polegała na wyborze książki-niespodzianki, a więc takiej książki, której autor i tytuł zostały utajone: każda z pozycji do wyboru została wcześniej opakowana w papier. Nie można więc było sugerować się ani okładką, ani autorem, ani nawet tytułem. „Randka w ciemno z książką” i jej wybór na „chybił-trafił” pozwoliły uczniom poszerzyć swoje gusta czytelnicze, ponieważ mieli okazję wypożyczyć i przeczytać książki, po które - być może - w tradycyjny sposób nigdy by nie sięgnęli.

Mamy nadzieję, że większość z tych „randek”, a może nawet wszystkie, okazały się dla Was udane. Zapraszamy do kontynuacji tych nowych znajomości!

 

                                                                          

Randka z Biblioteką
(11.02.2025)

Informacje z biblioteki
(21.01.2025)

Konkurs biblioteki na projekt najpiękniejszej okładki książki
(10.12.2024) 

6 grudnia 2024 r. w bibliotece szkolnej nastąpiło rozstrzygniecie Konkursu na projekt najpiękniejszej okładki książki, o tematyce zimowo-świątecznej. Zakończyło się ono uroczystym rozdaniem nagród i wręczeniem dyplomów jego uczestniczkom. Jury przyznało I miejsce Pauli Skindzielewskiej z kl. II HT, doceniając staranność projektu i nakład pracy włożony w jego wykonanie. II miejsce zajęła Julia Naumowicz z kl. III LT, natomiast III miejsce należy do Magdaleny Pietrewicz z kl. II PT. Ponieważ pozostałe uczestniczki również bardzo zaangażowały się w przygotowanie prac konkursowych, Komisja uznała, że w tej rywalizacji nie powinno być przegranych – uczestniczki spoza podium otrzymały słodką niespodziankę. Dziękujemy za udział w Konkursie, gratulujemy pomysłów i ciekawych prac.

                                           Magdalena Bućko

 

 

Konkurs Biblioteki Szkolnej
(20.11.2024) 

 

LEGO Challenge
(04.10.2024) 

03.10.2024r. uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy internatu spędzili popołudnie z biblioteką szkolną, podczas kreatywnego wyzwania, którego tematem przewodnim były klocki lego.  Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, a każda z nich otrzymała zestaw klocków, z których musiała odtworzyć ulubioną scenę z wybranej książki. Po godzinie intensywnej pracy nadszedł czas na prezentację prac i ich ocenę. Najlepsze projekty zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece, a wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. I chociaż w naszej książnicy zawsze dużo się dzieje, oceniamy, że LEGO Challenge stanowi doskonały sposób na dodatkowe ożywienie jej działalności, ponieważ angażuje społeczność uczniowską w innowacyjny sposób. Takie wydarzenie nie tylko bawi, ale również edukuje, pokazując, że biblioteka może być miejscem kreatywności i współpracy zespołowej. Jeśli chcielibyście przekonać się o tym sami, odwiedzajcie nas jak najczęściej. Może wspólnie wpadniemy na pomysł innego wyzwania, wartego realizacji?

                                                                               Magdalena Bućko, Marta Chmielewska