Wyjazd edukacyjny młodzieży - „Szansa na starcie”
(07.12.2023)

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas 5 BTL, 4LTa, 3LT, 2FT uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym w ramach projektu „Szansa na starcie”. Program wycieczki był bardzo bogaty. Rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadniny Koni Janów Podlaski z siedzibą w Wygodzie. Historię wyjątkowej stadniny opowiedziała Pani przewodnik na Hali Ujeżdżeniowej, w której to właśnie odbywają się najsłynniejsze i najbardziej prestiżowe aukcje koni arabskich. Spacerem przeszliśmy po Parku, gdzie znajduje się cmentarz dla koni, zapełniony głazami z tabliczkami, na których widnieją imiona koni zasłużonych dla stadniny. Kierując się do Stajni Czołowej zaprojektowanej przez architekta Henryka Marconi, odwiedziliśmy stajnie z klaczami przygotowującymi się na początku stycznia do wyźrebień. Zwiedziliśmy Izbę Pamięci z cennymi trofeami. Dwugodzinny spacer zakończyliśmy w Stajni Zegarowej i odjechaliśmy do Siedlec na Uniwersytet, gdzie mieliśmy zajęcia z anatomii i genetyki zwierząt. Uczestniczyliśmy w sesji hirudoterapii (pokazie stawiania pijawek).

Kolejnego dnia wybraliśmy się na spacer po Drohiczynie z Panią przewodnik, która to opowiedziała o historii miasta oraz odwiedziliśmy Muzeum Kajakarstwa w Nadbużańskim Centrum Turystyki Kajakowej. Ostatnim punktem naszego wyjazdu był pobyt w Ziołowym Zakątku w Korycinach. Wizyta w ekologicznym gospodarstwie, oraz warsztaty herbaciane i wykład o właściwościach ziół. Mogliśmy również własnoręcznie wykonać herbatkę ziołową. Po sowitym obiedzie pełni wrażeń, powróciliśmy późnym sobotnim popołudniem do Suwałk.

Marta Zaboklicka, Małgorzata Moroz, Joanna Okrągła