Targi Bednary
(02.10.2023)

W dniach 22-24 września 2023 r. uczniowie klas 2FT, 3BT, 4BT wzięli udział w wycieczce na największe plenerowe targi rolnicze w Europie - AGRO SHOW w Bednarach koło Poznania.

Jedną z atrakcji było zwiedzanie fabryki Volkswagena we Wrześni. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak produkuje się różne odmiany VW Craftera i VW Grand California. To tam, niedaleko Poznanie produkuje się i wysyła na cały świat te właśnie modele VW. Mieliśmy okazję poznać cały proces produkcji aut dostawczych VW i strategie zarządzania „just in time”.

Po pobycie w fabryce Volkswagena udaliśmy się do „świątyni rolnictwa”, bo tak można nazywać Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie. Ogrom eksponatów i przekrój czasowy, jaki prezentuje, może zaskoczyć każdego. Na uznanie uczniów i nauczycieli słusznie zasłużył „gigantyczny ciągnik” firmy J.Kemna Breslau. To oczywiście „Lokomobila”, maszyna parowa służąca do

wielu prac rolniczych np. orania, napędzania prasy, młockarni i innych rzeczy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja samolotów, które służyły kiedyś w rolnictwie m.in. do opryskiwania pól.

Wśród eksponatów nie zabrakło pomnika Hipolita Cegielskiego - człowieka, który stał się symbolem rozwoju przedsiębiorczości w Wielkopolsce, co ciekawe był on także nauczycielem greki i łaciny. Zaborcy Pruscy wyrzucili go ze szkoły za to, że nie donosił na uczniów, czym przyczynili się do powstania słynnych na cały świat Zakładów Cegielskiego. Tak więc słusznie na cokole tego pomnika widnieje napis Labora omnia vincit (“Praca wszystko zwycięży”).

Następnego dnia uczniowie wybrali się na upragnione AGRO-SHOW. Podczas targów zapoznaliśmy się z niezwykle interesującą ofertą wystawców z Polski i zagranicy. Na stoisku firmy „Claas” specjalnie dla nas zaprezentowano sprzęt rolniczy. Na szczególną uwagę załugiwały też okazałe stoiska New Holland, McCormick, Landini, Agrifac, Fendt, Valtra, Massey Ferguson, Krukowiak, JCB, Unia Grudziądz, Deutz-Fahr, SaMasz, Abros, Bergman, John Deere, Kubot, Farmtrac, Solis i wiele innych.

Skoro przybyliśmy do Wielkopolski, nie mogliśmy nie odwiedzić jej stolicy. Poznań to piękne miasto pełne ciekawych zabytków. Zwiedziliśmy zabytkowy poznański ratusz i Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Będąc w Poznaniu, nie sposób nie spróbować „rogali świętomarcińskich”, oczywiście koniecznie tych z certyfikatem.

Zmęczeni intensywnym wyjazdem, ale naładowani wiedzą i wrażeniami, wróciliśmy do Suwałk.

Wyjazd był realizowany w ramach projektu „ Szansa na starcie” i  finansowany ze środków UE i został bardzo dobrze przygotowany przez Panią Martę Zaboklicką.

Marta Zaboklicka, Adam Trzyna, Jarosław Machała