Spotkanie edukacyjne z p. Joanną Adamczewską z Wigierskiego Parku Narodowego
(20.03.2023)

W poniedziałek – 20 marca – w klasie 2 HT odbyło się spotkanie edukacyjne z p. Joanną Adamczewską z Wigierskiego Parku Narodowego. Tematem spotkania były płazy, ich ochrona czynna, znaczenie, rozród, rozpoznawanie, występowanie na kuli ziemskiej oraz różne ciekawostki. Otóż płazy istnieją już od 370 mln lat. Były pierwszymi kręgowcami, które opuściły środowisko wodne i zaczęły rozprzestrzeniać się na lądzie. Następnie dały początek gadom, z których z kolei rozwinęły się ptaki i ssaki.

Płazy są zwierzętami bardzo pożytecznymi, to sprzymierzeńcy rolników. Odżywiają się owadami, w tym także szkodnikami roślinnymi i ich larwami. Zjadają wyłącznie drobne zwierzęta, nie zjadają roślin. Na spotkaniu został

także poruszony wątek dotyczący rozwój cywilizacji i jej wpływu na mniejszą liczebność płazów. Przyczyną spadku liczebności płazów w Polsce (podobnie jak w innych krajach Europy) jest głównie zanieczyszczenie środowiska, utrata siedlisk np. ich fragmentacji oraz zwiększony ruch kołowy. Sezonowe migracje pomiędzy środowiskiem lądowym a terenami składania skrzeku kończą się negatywnymi konsekwencjami dla płazów i bezpośrednio wpływają na zmniejszenie ich populacji. Ochrona płazów od kilku lat stanowi jeden z podstawowych problemów ekologicznych przy projektowaniu i realizacji inwestycji drogowych w Polsce. Projektowane i budowane są tzw. przejścia dolne zlokalizowane pod powierzchnią drogi, mające na celu zachowanie ciągłości siedlisk i korytarzy migracyjnych dla płazów,  małych ssaków, gadów i bezkręgowców.

Uczniowie mieli także możliwość wysłuchania odgłosów wybranych płazów żyjących w Polsce. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i bardzo podobało się uczniom.

Ewa Bielecka