• 1.png
  • 1a.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but 2021_2022/22_06_13_dowspuda is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Lekcja ochrony i kształtowania krajobrazu w zespole pałacowo- parkowym w Dowspudzie
(13.06.2022)

Ochrona i możliwości kształtowania krajobrazu są podstawowymi warunkami planowania przestrzennego, o jakich uczą się architekci krajobrazu na swych zajęciach. Wszelkie działania na poziomie lokalnym, w kontekście zachowania dóbr kultury i historii, powinny być priorytetem dla nas wszystkich. Dlatego też, 30.05.2022 pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, architekci krajobrazu z klasy 2HT pod opieką Magdaleny Walas, podczas wyjazdu dydaktycznego do

zespołu pałacowo - parkowego w Dowspudzie, poznali skrawek historii naszego regionu.  

Pałac Michała Ludwika Paca, to budowla w stylu neogotyku angielskiego, którą otacza 13 ha park. Budynek został zaprojektowany przez włoskich architektów  Piotra Bosio i Henryka Marconiego i do dziś budzi podziw swoją niepowtarzalną urodą. Natomiast nie każdy wie, że Ludwik Pac był wiceprezesem Towarzystwa Rolniczego i w swych dobrach w Dowspudzie i Raczkach rozwijał z rozmachem różnorodne inwestycje, które w tamtych czasach były bardzo innowacyjne. Oczynszował 2/3 gospodarstw, sprowadził z Anglii i Szkocji kilkadziesiąt rodzin rzemieślniczych i kilkunastu dzierżawców - farmerów, którzy w nowych folwarkach (pobliskie miejscowości Szkocja, Nowy York, Hawelock) zaprowadzili płodozmian, uprawę ziemniaków i hodowlę rasowego bydła, koni i owiec. Jako innowator w regionie założył też browar, gorzelnię, krochmalnię, olejarnię, garbarnię, manufakturę płócienną i wytwórnię narzędzi rolniczych.   
Z pałacu Paca pozostały dziś już tylko ruiny i to, o czym możemy dziś tylko porozmawiać, jest  dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Nie możemy o tym zapomnieć i  powinniśmy dbać o naszą historię, starając się  to, co pozostało w jak najlepszej formie, aby następne pokolenienia mogły poznawać historię swojego regionu. 

 {gallery}2021_2022/22_06_13_dowspuda{/gallery}