• 1.png
  • 1a.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
(06.03.2023)  

23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Szacuje się, że zmaga się z nią ok. 350 milionów ludzi na świecie, w tym w Polsce około 1,5 mln. (to tyle ile mieszka w Warszawie). Szacuje się, że od 10 do 15% młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić nawet u co trzeciego nastolatka. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Depresji można zapobiegać i można ją

leczyć. 
Dlatego tak ważne jest abyśmy mówili o swoich emocjach i uczuciach, żebyśmy zawsze reagowali na niepokojące sygnały wysyłane przez naszych najbliższych. Świadomość zagrożenia, odpowiednio szybka reakcja – podjęcie psychoterapii – mogą uratować życie. 
 
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją w lutym w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe - Depresja - objawy, przyczyny i metody leczenia. Zajęcia zostały poprowadzone przez psychologa szkolnego Sylwię Małgorzatę Pachucką w 12 klasach. Celem zajęć było zwiększenie wśród uczniów świadomości objawów depresyjnych, możliwych działań w momencie ich zaobserwowania oraz sposobów radzenia i uzyskania pomocy. Zajęcia miały przede wszystkim uwrażliwić uczniów na to co dzieje się z ich bliskimi, koleżankami i kolegami ze szkoły. 

W szczególny sposób tematem depresji zajęła się klasa 4FTH wraz z wychowawczynią Martą Pogorzelską. Uczniowie swoimi działaniami chcieli zwrócić uwagę kolegów i koleżanek oraz nauczycieli na problem depresji. Do tego wykorzystali gazetkę szkolną, gdzie uczniowie mogli znaleźć informacje w jaki sposób mogą rozpoznać depresję i w jakich miejscach uzyskać pomoc. Takie informacje pojawiły się również na drzwiach i korytarzach w całej szkole. Ostatnim działaniem uczniów był happening, który odbył się w każdej klasie w trakcie piątkowych lekcji. Happening miał uświadomić uczniów i nauczycieli, że depresja jest chorobą, nieleczona może zakończyć się śmiercią. Uczniowie chcieli happeningiem powiedzieć: 

ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD WSPIERAJ EMOCJONALNIE, ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, ZAPYTAJ CO SIĘ DZIEJE? 
 
DEPRESJĘ LECZY SIĘ FARMAKOLOGICZNIE LEKAMI PRZECIWDEPRESYJNYMI I PSYCHOTERAPIĄ. 
 
Troszczmy się o siebie i o naszych najbliższych! 
Jeśli dostrzegasz problem - porozmawiaj z bliskimi, wychowawcą, pedagogiem lub psychologiem szkolnym. 
 

Przydatne strony: 
 
Dla rodzica: https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-rodzica 
 
Dla ucznia: https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-nastolatka 
 
Ważne telefony: https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne   

Sylwia M. Pachucka - psycholog szkolny