Obchody Światowego Dnia Lekarza Weterynarii
(30.04.2024)

27 kwietnia to data, która w kalendarzu miłośników zwierząt jest wyjątkowo ważna. Tego dnia na całym świecie obchodzony jest dzień weterynarza. 24. kwietnia 2024 roku, po raz pierwszy w naszej szkole, świętowaliśmy hucznie z tego powodu również i my!

Dzień był naprawdę wyjątkowy, a pozytywną atmosferę stworzyli licznie zaproszeni goście oraz zaangażowani uczniowie kierunku technik weterynarii pod opieką swoich nauczycieli. Był to czas, w którym lekarze i rolnicy mogli w przyjaznych okolicznościach spotkać się, porozmawiać, wymienić doświadczeniami oraz wysłuchać bardzo ciekawie poprowadzonych prelekcji.

W programie obchodów znalazły się referaty o tematyce ściśle związanej z chowem bydła. Paweł Sztukowski oraz Urszula Szydłowska zaciekawili młodzież i gości wykładem na temat inseminacji, Tomasz Drobiszewski mówił o poprawnym zasuszaniu krów przed wycieleniem, Kamil Winckiewicz oraz Paweł Żelachowski opowiedzieli o właściwej higienie racic. Prelekcję na temat opłacalności produkcji mleka zaprezentował z kolei - Karol Milanowski.

Przy okazji święta weterynarza chcieliśmy również uczcić okrągłą, już 20., rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Jesteśmy świadomi, że nasza przynależność do tej wspólnoty ma niebagatelny wpływ na przyspieszony rozwój gospodarczy kraju. Zaakcentowaliśmy ten fakt i zaprosiliśmy doradcę rolniczego- Roberta Szczęsnego, który zechciał przybliżyć uczestnikom wydarzenia temat „Wsparcia rolnictwa z funduszy unijnych ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu”.

Oprócz wykładów młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą przedsiębiorstw, które zaszczyciły nas swoją obecnością i przygotowały stanowiska z fachową poradą oraz usługami pomocnymi przy hodowli zwierząt. Wśród firm, które mieliśmy zaszczyt gościć były: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, ETOS, Dramiński, WIPASZ, HUBAL oraz CRV

Dzień był bardzo owocny w zdobytą wiedzę oraz nawiązanie kontaktów na przyszłość.

Małgorzata Moroz