• 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png

Polska Wieś w Europie - relacja
(27.03.2024)

W dniach 21-22. marca mieliśmy zaszczyt i przyjemność być gospodarzami półfinału konkursu Polska Wieś w Europie. W przeddzień gościliśmy przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
z ramienia którego konkurs ten został przeprowadzony. Dni - poprzedzone intensywnymi przygotowaniami – przeznaczone na realizację powierzonego nam zadania, przebiegały bardzo intensywnie. 21. marca podjęliśmy obiadem i uroczystą kolacją uczestników 12 drużyn konkursowych wraz z opiekunami, a także przedstawicieli Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Młodzież tego dnia wzięła również udział w warsztatach poświęconych szeroko rozumianej tematyce Unii Europejskiej.

W kolejnym dniu odbyła się część testowa wydarzenia, do której przystąpiło łącznie 36 uczniów Zespołów Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Golądkowa, Gołotczyzny, Janowa, Karolewa, Leśnej Podlaskiej, Marianowa, Rudki, Sokołowa Podlaskiego, Sejn, Starego Lubiejewa, Studzieńca i Suwałk. Podczas sprawdzania testu przez jurorów (uwaga, wysoki poziom trudności!), zaproponowaliśmy uczestnikom przygotowaną specjalnie na tę okazję prapremierę spektaklu słowno-muzycznego „Witos”, w związku z zamiarem uczczenia 150. rocznicy urodzin Patrona naszej szkoły, jednocześnie – Uchwałą Sejmu RP – Patrona 2024 r. Chcieliśmy również, by obecni u nas goście posmakowali piękna naszej małej ojczyzny. Dlatego też uczestniczyli oni w specjalnie zorganizowanej w tym celu wycieczce na trasie Suwałki – Sejny, w tym Stary Folwark oraz Wigry z Klasztorem Pokamedulskim. Zebraliśmy w trakcie tych dwu dni od przyjezdnych wiele komplementów i wyrazów uznania – kierowanych do dyrekcji, nauczycieli i uczniów – wynikłych z podziwu dla pięknej i zadbanej szkoły oraz naszej gościnności i wspaniałego przyjęcia. Nie ma się co dziwić, wystarczy przeglądnąć fotorelację.

Dużo emocji kosztowało wszystkich uroczyste ogłoszenie wyników, które wyłoniły ostatecznych zwycięzców: uczniów ZSCKR w Marianowie oraz ZSCKR w Suwałkach. Tak oto zostaliśmy laureatami 2. miejsca konkursu Polska Wieś w Europie!

Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Mendak, Wiktoria Szyszko oraz Fabian Gałażyn. Od 1. miejsca na podium dzieliły nas zaledwie 3 punkty. Wierzymy, że ten dystans da się pokonać w ostatnim etapie konkursu, już niebawem. Martyno, Wiktorio, Fabianie – jesteśmy z Was bardzo dumni! Dziękujemy za godne reprezentowanie naszego Zespołu i życzymy powodzenia podczas finałowych zmagań konkursowych w Warszawie.

Wyrazy wdzięczności należą się również wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali wydarzenie. Ze szczególnym zaangażowaniem realizowali je Państwo: Marta Chmielewska, Henryka Dębowska, Agata Drywulska-Bartyzel, Jolanta Gołowczyc-Ciupek, Adrian Góral, Sabina Harasim, Małgorzata Kalinowska, Monika Michniewicz, Joanna Okrągła, Sylwia Ostrowska, Regina Renowicka, Paweł Siedlecki, Szczepan Sobotka, Małgorzata Szumska, Adam Trzyna, Marta Urbanowicz, Magdalena Walas, Dariusz Wojciechowski.

A teraz? Cała szkoła trzyma kciuki 18-19. kwietnia!