Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

Pedagog szkolny

     Uczniowie klas czwartych technikum, podczas spotkania online z profilaktykiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach oraz przedstawicielem Placówki Straży Granicznej w Rutce Tartak, dowiedzieli się, jak rozpowszechnionym przestępstwem XXI wieku jest handel ludźmi. Przedstawiciel Policji wytłumaczył słuchaczom, na czym polega ta zbrodnia i omówił poszczególne rodzaje procederu. Młodzież zapoznała się z formami handlu ludźmi, tj. pracą przymusową, wykorzystywaniem do żebractwa, do prostytucji, do popełniania przestępstw. Uczniowie zostali uświadomieni na temat niebezpieczeństw czyhających na osoby wyjeżdżające do pracy za granicą. Uzyskali wiedzę, jak uniknąć tych zagrożeń oraz jak reagować w przypadku ich stwierdzenia, gdzie można udać się w razie kłopotów. Prelegenci podkreślali, że najskuteczniejszą profilaktyką jest wzmożona czujność i posiadanie wiedzy na temat zagrożeń. Poinformowali także, że warto przed wyjazdem skontaktować się z instytucją, w której można dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą.

Czytaj więcej...

     Hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie czy wyzywanie innych osób w sieci to coraz częstsze zjawisko. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy, gry promujące nienawiść – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami – jako ofiary i świadkowie – i twórcami bywają młodzi ludzie. Adresaci takich zachowań nie zawsze potrafią sobie poradzić z emocjami, które się wówczas pojawiają: poczucie odrzucenia i samotności, smutek, samokrytyka czy bezradność. Będąc świadkiem, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!” czy udostępniając obraźliwe treści. Sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, w poszukiwaniu internetowego „fejmu”, chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie – nudy. W poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje Internet, i nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie.

Czytaj więcej...

    Zapraszamy do obejrzenia i oddania głosu na film naszej uczennicy - Eweliny Bieleckiej z klasy II P4 j i jej zespołu. Film bierze udział w konkursie pt. "Bądźmy w kontakcie", zorganizowanym przez Fundację ActionLife. 
     Głosować można na dwa sposoby:
1) przez Facebooka, zostawiając dowolną reakcję pod postem 
2) przez aplikację "Pozytywne Społeczeństwo" dodaną z Google Play lub pobraną poprzez stronę:
      Głosy oddane przez aplikację liczą się TRZYKROTNIE! Zachęcamy więc, by skorzystać z tej formy głosowania.
     Na film można zagłosować tylko jeden raz, stąd prośba - zachęćcie też swoich znajomych, rodzinę - niech film dotrze do jak największej grupy odbiorców i ma szansę być doceniony także przez nich.
     Głosowanie trwa do 12 grudnia 2020 r. do godziny 23.59.
Liczymy na Ciebie! Do dzieła
 
Renata Pałejko - pedagog szkolny
 

     Uczniowie posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, w bieżącym roku szkolnym 2020/2021, mogą skorzystać z pomocy finansowej za zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. Szczegóły w dołączonym rozporządzeniu.
     Miejsce składania wniosków - gabinet pedagoga szkolnego (II piętro budynku głównego szkoły).
     Druk wniosku do pobrania w załączeniu lub u pedagoga szkolnego.

W załączeniu:

    ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020–2022

https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000122701.pdf

    Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników na rok szkolny 2020/2021 w ramach Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020 – 2022.

Załączniki:
Pobierz plik (WNIOSEK wyprawka szkolna 2020.doc)WNIOSEK wyprawka szkolna 2020.doc[ ]79 kB

      Rodzice lub pełnoletni uczniowie zamieszkujący na terenie Miasta Suwałk mogą składać wnioski o stypendium szkolne do 15 września 2020 r.
     Stypendium szkolne mogą otrzymać uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdzie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, alkoholizm lub narkomania, brak umiejętności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, gdy rodzina jest niepełna.
     Wnioskodawca składa wniosek o stypendium szkolne wraz z oświadczeniem o wysokości dochodu za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (tj. sierpień 2020 r.). Kryterium dochodowe dla osoby w rodzinie wynosi 528 zł netto.
     Wnioski przyjmuje pedagog szkolny (gabinet na II piętrze budynku głównego szkoły).
     W załączeniu: obowiązujący wzór wniosku o stypendium szkolne, oświadczenie o dochodach oraz o numerze konta, wykaz kwalifikowanych zakupów.

PIT 2A znajdziecie tutaj.

Renata Pałejko - pedagog szkolny Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach

dedwedwd

    W tym roku obchody tego dnia nabrały nowego znaczenia. Pragniemy docenić bohaterów, którzy bezpośrednio stykają się z zagrożeniem zakażenia się koronawirusem, z poświeceniem wykonując swoją pracę. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy i farmaceuci toczą bitwę z koronawirusem o nasze zdrowie i życie.
    Możemy im symbolnicznie podziękować i okazać solidarność poprzez przyłączenie się do akcji #BrawaDlaWas! Dziś, o godzinie 13.00 wyjdź na balkon lub stań w otwartym oknie i bij brawa dla tych, którzy są na pierwszej linii frontu.

Z życzeniami zdrowia,
Renata Pałejko – pedagog szkolny