do 23 czerwca 2025 r.
do godz. 15:00
do 25 lipca 2025 r.
do godz. 15:00
Nabór do naszej szkoły prowadzony jest elektronicznie za pośrednictwem systemu Vulcan. Kandydaci proszeni są o rejestrację w systemie.
Tak, wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego są kluczowym elementem rekrutacji. Punkty z egzaminu są przeliczane zgodnie z zasadami rekrutacji i dodawane do punktów za oceny na świadectwie oraz inne osiągnięcia, takie jak udział w konkursach. Wyższe wyniki zwiększają szanse na przyjęcie na wybrane kierunki.
Kandydaci z problemami zdrowotnymi lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego powinni dostarczyć odpowiednie dokumenty, takie jak opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej lub orzeczenie o niepełnosprawności. Dokumenty te należy złożyć jako dokumenty dodatkowe w procesie rekrutacji. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Sekretariatem Uczniowskim, aby uzyskać wsparcie w doborze odpowiedniego kierunku kształcenia.
Dyrektor szkoły podstawowej poświadcza zgodność od jednej do trzech kopii z oryginałem świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Procedurę odwoławczą należy rozpocząć wystąpieniem do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia do szkoły w ciągu trzech dni od dnia opublikowania listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wnosi się do dyrektora szkoły.
W roku szkolnym przeprowadza się rekrutację uzupełniającą. Jeśli w wyniku postępowania kandydat nie zakwalifikuje się do żadnej ze szkół, będzie mógł ubiegać się o przyjęcie do szkół, w których po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego nadal będą wolne miejsca (lista takich szkół zostanie zamieszczona na stronie internetowej Kuratorium Oświaty)
Wniosek o przyjęcie do szkoły może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych publicznych szkół (zespół szkół nie jest szkołą, szkołą jest technikum, liceum, branżowa szkoła I stopnia), chyba że organ prowadzący szkoły ponadpodstawowe dopuści możliwość składania wniosku do więcej niż trzech wybranych publicznych szkół.
W przypadku Opola wniosek o przyjęcie absolwenta szkoły podstawowej do publicznych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto Opole można składać do 6 szkół, które prowadzą takie postępowanie.
Kandydaci mają możliwość podpisania wniosku w systemie poprzez podpis elektroniczny (profil zaufany),
a także dodanie do wniosku dokumentów potwierdzających kryteria ustawowe. Niemniej kandydaci mają możliwość zaniesienia wydrukowanego wniosku bezpośrednio do szkoły I wyboru.
Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. O przyjęciu do szkoły decyduje liczba zgromadzona przez Ciebie punktów.
Wnioski złożone po terminie i niekompletne, nie biorą udziału w rekrutacji. Jeżeli zapomniałeś złożyć wniosek
w terminie, będziesz mógł wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej w szkole, która wykaże wolne miejsca.
Nie ma ograniczeń w wyborze liczby klas w wybranych przez Ciebie szkołach: – wybierz więcej niż jedną klasę
(im więcej klas wybierzesz, tym większe masz szanse na dostanie się do szkoły).
Dopóki wniosek złożony w systemie nadaje się do edycji, można w nim dokonywać zmian, tzn. zmienić kolejność wybranych szkół i wybrać inną szkołę pierwszego wyboru. Ale zmiana listy preferencji nie może odbyć się tylko
w systemie. Trzeba wycofać wniosek i dokumenty ze szkoły dotychczas wskazywanej jako pierwsza na liście, wprowadzić poprawki i przekazać je do nowo wybranej. Innymi słowy: uczeń musi zostać wykreślony z listy chętnych kandydatów z jednej szkoły i wpisany w tej drugiej.
Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych to 200.
Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę – za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).