Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

     Uczniowie klas czwartych technikum, podczas spotkania online z profilaktykiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach oraz przedstawicielem Placówki Straży Granicznej w Rutce Tartak, dowiedzieli się, jak rozpowszechnionym przestępstwem XXI wieku jest handel ludźmi. Przedstawiciel Policji wytłumaczył słuchaczom, na czym polega ta zbrodnia i omówił poszczególne rodzaje procederu. Młodzież zapoznała się z formami handlu ludźmi, tj. pracą przymusową, wykorzystywaniem do żebractwa, do prostytucji, do popełniania przestępstw. Uczniowie zostali uświadomieni na temat niebezpieczeństw czyhających na osoby wyjeżdżające do pracy za granicą. Uzyskali wiedzę, jak uniknąć tych zagrożeń oraz jak reagować w przypadku ich stwierdzenia, gdzie można udać się w razie kłopotów. Prelegenci podkreślali, że najskuteczniejszą profilaktyką jest wzmożona czujność i posiadanie wiedzy na temat zagrożeń. Poinformowali także, że warto przed wyjazdem skontaktować się z instytucją, w której można dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą.
      Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla ofiar handlu ludźmi (kcik.pl) https://kcik.pl
 b    
Handel ludźmi jest formą współczesnego niewolnictwa i poważnym przestępstwem rażąco naruszającym podstawowe prawa człowieka. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej. Zgodnie z danymi prokuratury w ubiegłym roku liczba zidentyfikowanych ofiar handlu ludźmi wyniosła 208 osób, w tym 21 małoletnich. W 2018 r. były to 222 osoby, a w 2017 r. - 453 osoby. Niestety nadal większość ofiar handlu ludźmi nie zgłasza się po pomoc.