Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

    W trzeci czwartek listopada (w tym roku 19. 11. 2020 r.) obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jest on okazją dla osób palących do rozpoczęcia walki z nałogiem tytoniowym.
     Przypomnijmy - pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych 46 lat temu. Jego autorem był dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 r. ogłosił akcję „Rzuć Palenie Razem z Nami”, w ramach której zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przynajmniej przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Od 1977 r. dzień ten został ogłoszony przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem Światowym Dniem Rzucania Palenia. W Polsce akcja obchodzona jest od 1991 roku.
     Wg raportu Głównego Inspektora Sanitarnego z 2017 r. do nałogowego palenia tytoniu przyznaje się prawie jedna czwarta Polaków. W oparciu o analizę wyników z poprzednich lat, zauważalna jest niewielka tendencja spadkowa liczby osób palących. W 2011 roku osób palących regularnie było 31%, natomiast w 2015 roku takich osób było już 24%. Do 2017 r. odsetek ten nie uległ zmianie. Badania pokazują również, że częściej palą mężczyźni (29%) niż kobiety (20%). Największy odsetek palących mężczyzn obserwuje się wśród 40 - latków (40%). Odsetek palących regularnie kobiet w wieku prokreacyjnym jest wyższy niż mężczyzn (31% wobec 27%). Zaobserwowana jest również tendencja spadkowa osób, które próbowały rzucić palenie oraz którym udało się zaprzestać palenia. 13% Polaków nadal jest przekonanych, że e-papierosy mogą pomóc w zerwaniu z nałogiem palenia pomimo badań naukowych informujących o takiej samej szkodliwości papierosów elektronicznych, jak papierosów tradycyjnych.
Źródło: na podstawie informacji Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach.

Dodatkowe informacje na temat wpływu biernego wdychania aerozolu z e-papierosów dla chorych na astmę: https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Badania-bierne-wdychanie-aerozolu-z-e-papierosow-moze-zaostrzac-astme,191031,11.html