Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach


     Już po raz 10 w Powiecie Suwalskim i mieście Suwałki, w okresie od 25 listopada do 10 grudnia, realizowana jest Suwalska Kampania Białej Wstążki skierowana na przeciwdziałanie przemocy, w tym w szczególności przemocy w rodzinie.


     X  Suwalska Kampania „BIAŁEJ WSTĄŻKI” przebiega pod hasłem „10 LAT RAZEM PRZECIW PRZEMOCY”. Hasło to podkreśla bardzo dobrze układającą się współpracę i zaangażowanie wielu różnych instytucji, szkół, organizacji pozarządowych i kościelnych oraz klubów sportowych w tak ważnej społecznie kwestii.
     Międzynarodowa Kampania „Białej Wstążki” jest największą na świecie kampanią, mająca na celu powstrzymanie przemocy wobec kobiet. Biała Wstążka jest tu symbolem sprzeciwu wobec przemocy. Jest także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć wobec przemocy.
     Przesłanie Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki, zawarte w hasłach przewodnich lat minionych, rozszerza jej ideę na budowanie relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku i życzliwości, bez przemocy.

 

2010 –  „Męski – to znaczy delikatny wobec każdej kobiety”

2011 – „Przemocy mówię NIE”

2012 –  „Wyjdź z cienia przemocy”

2013 – „Przemoc orężem ludzi słabych”

2014 – „Tato, synu… porozmawiajmy o mocy bez przemocy”

2015 – „Każdy chłopak wie, że dziewcząt nie krzywdzi się”

2016 – „Źródłem mocy rodzina bez przemocy”

2017 – „Jesteśmy żyjemy, czujemy”

2018 – „Szanuję – buduję – jestem fair” 

     Inicjatorzy podejmowanych działań pragną i oczekują, że działania Kampanii przysłużą się budowaniu bezpieczeństwa i bardziej satysfakcjonujących nas relacji w domu, w szkole, na uczelni,  w pracy i w środowisku.
     Kampania „Białej Wstążki” rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie wtedy, gdy w zaledwie sześć tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę, jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Akcja była protestem przeciwko masakrze w Montrealu, kiedy to w dniu 6 grudnia 1989 roku mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ – jak tłumaczył – „to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni”. Kampania „Białej Wstążki” realizowana jest na całym świecie w dniach 25 XI – 10 XII. Inaczej jest też zwana – „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”. Dzień 25 listopada rozpoczynający kampanię to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 10 grudnia, kończący kampanię jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Podkreśla to, że stosowanie przemocy jest naruszeniem praw człowieka.