Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

WP 20181025 13 04 01 Pro1

     25 października 2018 r. uczniowie klas III I IV wzięli udział w spotkaniu  z wolontariuszami Fundacji Promyk – Pauliną i Arkiem. Fundacja organizuje akcje promujące rejestrację osób w bazie dawców komórek macierzystych.
     Podczas spotkania usłyszeliśmy bardzo osobiste historie prelegentów. Arek opowiedział o swojej rejestracji  oraz o tym, jak w niespełna pół roku później otrzymał telefon, iż ktoś potrzebuje właśnie jego szpiku kostnego. Paulina, pomimo chęci pozostania dawcą, niestety na razie nie może się zarejestrować, ze względu na swój stan zdrowia. Dlatego aktywnie działa w wolontariacie, aby jak najwięcej osób usłyszało o możliwości pozostania dawcą.
     Po wysłuchaniu prelekcji na temat skali zachorowań na białaczkę oraz tego, kto może zostać dawcą, jak również, z jakich powodów jest to niemożliwe, uczniowie mieli możliwość zgłoszenia się, jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku. Cieszy fakt, iż kilkunastu pełnoletnich uczniów podjęło decyzję o tym, że chce podzielić się tym, co mają najcenniejsze – czyli „cząstką siebie”. Rejestracja polegała na wypełnieniu formularza swoimi danymi oraz pobraniu na pałeczki wymazu z jamy ustnej. Pakiet rejestracyjny trafia do Fundacji DKMS. Z załączonej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców komórek macierzystych.
     Procedura rejestracji trwa około 2-3 miesiące od momentu odesłania pakietu rejestracyjnego. Po tym okresie Dawca otrzymuje powiadomienia o rejestracji wraz z kartą Dawcy. O poszczególnych etapach procesu rejestracji Dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila.
     Osoby, które chciałyby zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych mogą to także uczynić za pośrednictwem Internetu. Szczegóły na stronie Fundacji DKMS www.dkms.pl