Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

aids 2017
     1 grudnia obchodzony jest na całym świecie, jako Światowy Dzień AIDS. Obchodom tym towarzyszy Czerwona Kokardka, która jest symbolem solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.


     Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób – jest ot liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. W związku ze skalą pandemii i jej destrukcyjnym wpływem na społeczeństwa, zakażenie HIV jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego na świecie.
     Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. zakażenie HIV stwierdzono u 19 120 osób, 3 246 osób zachorowało na AIDS, a 1 299 chorych na AIDS zmarło.
    Niestety, wiele osób wciąż myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. Blisko 90% Polaków nigdy nie wykonało testu na obecność wirusa. W powszechnym mniemaniu choroba ta dotyka tylko tych, którzy biorą narkotyki i maja wielu partnerów seksualnych. To prawda, że te czynniki zwiększają ryzyko zakażenia HIV, jednak może to zdarzyć się każdemu z nas – nie musimy być tego świadomi. Pech, chwilowa nieostrożność, niewiedza. Przyczyn jest wiele, dlatego powinniśmy robić badanie HIV/AIDS regularnie i bez skrepowania. To, że nie zrobimy badania, nie spowoduje, że choroba „przejdzie”. Im wcześniej zdiagnozuje się HIV, tym wcześniej można będzie znaleźć się pod opieką lekarza i zacząć przyjmować leki. Są one refundowane przez NFZ i regularnie przyjmowane przynoszą świetne efekty.
     Badanie w kierunku HIV w województwie podlaskim można przeprowadzić w dwóch miejscach:
1. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Anonimowego i Bezpłatnego Testowani w kierunku HIV (bez skierowania), ul. Gen. J. Bema 2, 15-359 Białystok, pokój nr 011.
2. Punkt Konsultacyjny przy Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu medycznego w Białymstoku (tylko ze skierowaniem od lekarza), ul. Żurawia 14, 150540 Białystok, pawilon C, niski parter.
Więcej informacji na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS (http://aids.gov.pl) oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach (https://pssesuwalki.pis.gov.pl/).
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia spotów „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)””

 

Plik audio: