Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

Historia Marii Plakat 02th

     Uczniowie klasy I architektury krajobrazu wzięli udział w nietypowej lekcji z zakresu profilaktyki i wychowania. We środę 14 grudnia 2016, pod opieką pedagoga Pani Renaty Pałejko, udali się do kina Cinema Lumiere w Suwałkach na spotkanie profilaktyczne pn. „Życiowe dylematy – konsekwencje wyborów”, organizowane przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach.

     Spotkanie profilaktyczne połączone było z projekcją filmu „Historia Marii” w reżyserii Jean-Pierre’a Amèris’a, opartego na faktach, który ukazuje portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Inspiracją projektu były wyjątkowe dni w kalendarzu, a mianowicie obchodzony w listopadzie Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – obchodzony co roku 10 grudnia, w rocznicę ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

     Celem przedsięwzięcia było uświadomienie młodym ludziom znaczenia praw człowieka. Szczególną uwagę poświęcono problematyce akceptacji i szacunku wobec osób z różnymi ograniczeniami.

     Po filmie uczestnicy wysłuchali wywiadu z młodszymi kolegami z gimnazjum na temat projektu realizowanego w ich szkole, polegającego na działaniach wolontarystycznych, skierowanych do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

     Swoją otwartością i ciekawymi opowieściami oczarował uczestników spotkania gość specjalny - Pani Joanna Mendak- wielokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata, z którą rozmawiał Pan Andrzej Łukowski. Ponadto, każdy uczestnik spotkania mógł przez chwilę poczuć się, jak medalista, bo Pani Joanna pokazywała zainteresowanym swoje trofea i wręcz zachęcała do ich „przymierzenia”.

     Kinowa lekcja profilaktyki była doskonałą okazją, aby młodzi ludzie mogli zastanowić się nad poruszanymi zagadnieniami. Czekamy na kolejne.