Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

kotpies

     Kiedy na zewnątrz silne mrozy, to trudny to czas dla kotów wolno żyjących i innych zwierząt podwórkowych! Jednak ludzie o dobrym sercu są w stanie im pomóc.
      Koty wolno żyjące nie są kotami bezdomnymi, lecz dzikimi. Nie mają właścicieli i od zawsze żyją na wolności. Według
art. 21 ustawy o ochronie zwierząt koty wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe. Powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu oraz są chronione prawem. Mogą więc bytować w miejscu, w którym osiedliła się kocia populacja i nie mogą być z tego miejsca usuwane, wyłapywane i przeganiane. Za wszelkie przejawy znęcania się nad nimi grozi odpowiedzialność karna i kary pieniężne w wysokości do 10 tys. zł. Święto kotów wolno żyjących przypada 17 lutego:)
      Chcąc pomóc małym „braciom” przetrwać ten trudny zimowy czas, można je dokarmiać suchą karmą przeznaczoną dla kotów (mokra karma w ujemnej temperaturze zamarza i jest niezdatna do spożycia). Koty potrzebują też świeżej wody (żeby szybko nie zamarzła należy do ciepłej wody dodać kilka kropel oleju). Dzikie koty lubią chować się w nadkolach samochodów, stąd przed uruchomieniem silnika należy sprawdzić, czy nie schronił się tam jakiś kot. Najlepiej byłoby zapewnić kotom wolno żyjącym ciepłe i bezpieczne schronienie:)

PS. Nie można zapomnieć również o zwierzętach podwórkowych!