Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

20160604 105319

          V edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Ponadgimnazjalnych Szkół Gastronomicznych przyciągnęła ogromne grono zainteresowanych i żądnych zwycięstwa pasjonatów gotowania. W szranki stanęło dziesięć ekip z całej Polski, a każda z nich przygotowała niezrównane w smaku potrawy. Drużyny musiały zaprezentować najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Czytaj więcej...

     O krok od podium znalazła się drużyna reprezentująca ZSCKR w Suwałkach w zawodach w udzielaniu pierwszej pomocy szkół ponadgimnazjalnych, które odbyły się 22 kwietnia 2016 roku nad Zalewem Arkadia. W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas III i IV: Dariusz Woronowicz, Daria Kozłowska, Ewelina Orchowska, Przemysław Mikielski i Paweł Kardel. Opiekun – pan Wiesław Jurkiewicz – jest dumny z czwartego miejsca i podkreśla, że najważniejsze jest zdobyte doświadczenie.

     Konkurs Wiedzy o Patornie Szkoły został przeprowadzony 13 kwietnia. Jego celem było upowszechnianie wiedzy o Wincentym Witosie i ruchu ludowym, a także kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych uczniów oraz motywowanie do samodzielnego poszerzania wiedzy historycznej.

Test  skierowany był do uczniów klas pierwszych.

Czytaj więcej...

     W dniu 15.04.2016 odbyła się w naszej Szkole kolejna edycja konkursu kulinarnego pn. „Moja ulubiona potrawa" zorganizowanego przez panią Henrykę Dębowską. W tym roku tematem przewodnim były dania półmięsne. Do rywalizacji przystąpiło jedenaście dwuosobowych drużyn.        Przygotowane potrawy oceniała komisja w składzie: pani wicedyrektor  Arletta Małgorzata Brzezińska, pani kierownik kształcenia praktycznego Iwona Bargłowska, pani Alicja Renowicka – nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Czytaj więcej...

       Zdjęcia możecie obejrzeć >>>tutaj<<<

     To były piękne chwile, wynieśliśmy stamtąd wiele nowych doświadczeń i niezapomnianych wspomnień  - tak o Turnieju Gastronomicznym pn. „Kuchnia bankietowa” wypowiadali się uczniowie naszej Szkoły. Po dniach wypełnionych rywalizacją powrócili przedstawiciele reprezentujący ZSCKR w Suwałkach na konkursie w Białymstoku. Pod czujnym okiem opiekunki – Pani Teresy Łapińskiej – młodzi kucharze przez dwa dni (15 i 16 marca) przygotowywali, a następnie prezentowali potrawy własnego pomysłu. Joanna Fiedorowicz z klasy II TGa przyrządziła przekąskę na zimno Sztufada z sarniny w sosie żurawinowym, zaś Dawid Zieliński z klasy III TGb zademonstrował Mini torcik łososiowy. Wspólnym dziełem Joanny i Dawida była potrawa ukrywająca się pod nazwą Tiftele w sosie pikantnym.

Czytaj więcej...

Już po raz ósmy rusza Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Etap szkolny odbył się 10 marca 2016 r. Zwyciężył Marcin Godziński (III TR), drugie miejsce zajął Waldemar Patryk Danielewicz z klasy III TR.

Czytaj więcej...