Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

DSC 0550

      19 marca w naszej szkole po raz kolejny gościliśmy Akademię Kulinarną  Marcina Budynka. Warsztaty tym razem odbyły się pod hasłem ,,Stawiam na wieprzowinę”.  Uczestniczyli w nich uczniowie klasy 2 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.
     
Spotkanie rozpoczęło się wykładem, na którym szef kuchni przybliżył uczniom sposoby i możliwości wykorzystania wieprzowiny w gastronomii. Pan Marcin Budynek instruował, w jaki sposób wybrać wieprzowinę dobrej jakości. Należy zwracać uwagę na kolor, zapach, ilość tłuszczu i ścięgien oraz jędrność i wilgotność mięsa. Marcin Budynek poleca smażenie, pieczenie, duszenie, gotowanie, grillowanie i sous vide mięsa wieprzowego.
       Po wykładzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Pod czujnym okiem profesjonalistów wykonali: schab w sosie słodko kwaśnym z ryżem jaśminowym, makaron smażony z wieprzowiną w czarnym pieprzu i jajkiem z woka, żytnie grzanki z kiełbasą i kminkiem, majerankiem i młodą kapustą oraz sajgonki z karkówką. Wszystkie potrawy łączyły tradycję z nowoczesnością. Szkolną kuchnię wypełniły aromatyczne zapachy ziół i przypraw, a wrażenia zmysłowe potęgował dekoracyjny sposób podania potraw.
       W czasie pracy uczniowie mogli czerpać z doświadczenia wieloletniego szefa kuchni, korzystać z jego porad i wskazówek. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w warsztatach kulinarnych, gdyż są one szansą rozwoju zawodowych umiejętności i niezwykłą okazją do smakowania oryginalnych, niecodziennych dań.