Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

     Sytuacja epidemiczna zmusiła wszystkich do zmiany trybu pracy. Zajęcia praktyczne z pracowni szkolnej musiały przenieść się do domowych kuchni, warsztatów, zagród i obór. Zmiana ta nie zmniejszyła poziomu pracy naszych uczniów, a czasem wręcz pobudziła ich kreatywność. Młodzież chętnie dzieli się zdjęciami, na których widać ich zaangażowanie w edukację.
     Podczas zajęć zdalnych młodzi architekci nie przestają rozwijać swoich zawodowych umiejętności. Uczniowie klas pierwszych  poznają i doskonalą umiejętność łączenia barw i ich wykorzystania oraz rozwijają technikę barwną w pracach plastycznych. Natomiast starsi uczniowie projektują ogrody przy pomocy darmowych programów dostępnych w sieci, tworząc barwne rabaty i nawodnienia terenów. Młodzież wykonuje również wiele prac manualnych. Spod ich rąk wychodzą ciekawe aranżacje małych i nietypowych ogrodów, takich jak: psi park. 


     Przyszli kucharze rozwijają swoje gastronomiczne umiejętności w domowych kuchniach, degustatorami czyniąc swoich najbliższych. Pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów żywieniowych serwują przystawki, dania główne i desery. Bardzo ważną kwestią w gastronomii jest odpowiedni dobór zastawy stołowej oraz umiejętny serwis. Uczniowie bazując na wiedzy i umiejętnościach zdobytych w trakcie pracowni obsługi gości podają przygotowane potrawy zgodnie z zasadami. Potrawy naszych uczniów to rozkosz nie tylko dla podniebienia, ale i oczu.

    

Uczniowie weterynarii i rolnictwa poznają podstawowe zabiegi pielęgnacyjne zwierząt. Weterynarze badają błony śluzowe worków spojówkowych, jamy nosowej oraz ustnej psów i kotów, oceniając ich barwę i wilgotność. Dbają także o odpowiednią długość pazurów. Wykonują zabiegi przeciwpchelne i przeciwkleszczowe, gdyż pasożyty te są groźne dla zdrowia naszych pupilów i ludzi. Rolnicy z kolei dbają o zdrowie i komfort zwierząt gospodarskich, czyszcząc i myjąc ich sierść. Umiejętności te są niezwykle ważne zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy zwierzęta przebywają w oborach. Młodzież na lekcjach poznała zachowania poszczególnych grup zwierząt oraz sposoby ich odczytywania. Taka wiedza bardzo często pozwala uniknąć wypadków w gospodarstwie rolnym. Uczniowie zostali również zapoznani z zasadami żywienia poszczególnych grup zwierząt. Zdobytą wiedzę teoretyczną sprawdzają w praktyce, przygotowując karmę dla drobiu lub żłób paszowy dla bydła.

    

Mechanicy z kolei poświęcają czas na konserwację maszyn rolniczych, takich jak: kultywatory, pługi, brony, glebogryzarki. Pod okiem nauczycieli mechanizacji naprawiają usterki, pojawiające się po sezonie prac polowych w domowych maszynach i pojazdach.
     Uczniowie naszej szkoły nieprzerwanie uzupełniają swoją wiedzę teoretyczną, nie tylko z przedmiotów zawodowych, ale również z przedmiotów ogólnokształcących, podczas spotkań na wykładach on-line prowadzonych na platformie Microsoft Teams. Nauczyciele dbają o higienę pracy uczniów oraz różnorodność zajęć zdalnych. W tym celu wykorzystują najnowsze aplikacje, takie jak: Quizizz, Quizlet, Genially, LearnigAps, Canva i Microsoft Office 365.