Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży
(15.11.2022)

Przez pierwszych 19 dni listopada na całym świecie organizacje i instytucje pracujące z dziećmi, młodzieżą, rodzinami mówią o szacunku, bezpieczeństwie, wolności i prowadzą szereg działań, których celem jest edukowanie i profilaktyka w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Inicjatywa organizowania corocznej kampanii społecznej wywodzi się od genewskiej organizacji: Women's World Summit Foundation i jest rozwijana od 11 lat. W Polsce kampanię wspiera Fundacja po DRUGIE.

Symbolem akcji jest

pomarańczowa wstążka – znak sprzeciwu wobec działań krzywdzących dzieci i młodzież. Tegoroczne hasło brzmi: STACJA –EMPATYCZNI – RAZEM MAMY MOC.

Kampania ma edukować, mobilizować i zachęcać do działania na rzecz zapobiegania przemocy i przyczyniać się do solidarności i aktywności na rzecz zrealizowania ogólnoświatowego celu jakim jest minimalizowanie, przeciwdziałanie i zakończenie przemocy.

W Suwałkach koordynatorami kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w Suwałkach są:
• Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach,
• Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach,
• przy współpracy koalicjantów: Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Sąd Rejonowy w Suwałkach, Areszt Śledczy w Suwałkach, Areszt Śledczy w Białymstoku.

Współorganizatorzy, w ramach realizacji założeń kampanii, zaplanowali do realizacji różnorodne działania adresowane m.in. do zainteresowanych uczniów, nauczycieli szkół oraz rodziców uczniów.

Szczegółowe działania, terminy, godziny i instytucje odpowiedzialne zamieszczone są w poniższym harmonogramie działań.

HARMONOGRAM

Renata Pałejko - pedagog szkolny