Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

Wydarzenia

W dniu 21. października 2021 uczniowie klasy technik architektury krajobrazu oraz technik rolnik 3 FTH pod opieką nauczycieli religii Pani Teresy Łabędzkiej oraz Pana Wiesława Jurkiewicza posprzątali kilka gorbów na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej. Poniżej fotorelacja: 

 

Czytaj więcej...

20 października jest dla architektów krajobrazu ważnym dniem. Z tej okazji, już po raz piąty klasy architektury krajobrazu zorganizowały obchody święta Dnia Krajobrazu w ZSCKR. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest ekologia, dlatego młodzież stworzyła niezwykłą eko – galerię.

W akcję zaangażowano uczniów całej szkoły. Uczniowie klasy drugiej architektury krajobrazu znaleźli dwadzieścia miejsc w Suwałkach, które były zaśmiecone. Ustalono harmonogram wyjazdów, w czasie których wszystkie klasy wraz z opiekunami sprzątały otwarte, zaśmiecone przestrzenie miejskie. Akcję uwieczniła uczennica klasy 3 – Izabela Gwiazdowska.

Zdjęcia z przebiegu akcji sprzątania można obejrzeć w galerii. W galerii zaprezentowane zostały również przedmioty i ozdoby wykonane z surowców wtórnych.

Galeria została stworzona w myśl idei upcyklingu, w którym najważniejsza jest kreatywność i wyobraźnia. To właśnie dzięki nim powstają niepowtarzalne, a przy tym naprawdę piękne przedmioty, których przykłady można obejrzeć w naszej galerii, mieszczącej się na dolnym korytarzu szkoły.

Organizatorem akcji są uczniowie klasy II i III architektury krajobrazu pod opieką Pani Moniki Michniewicz.

Nasze dzieła zostały stworzone z:
• butelek plastikowych – fotel, rzeźba – kwiat,
• nakrętek plastikowych – firanki, paleta do farb, zegar, napis,
• korków po winie – tablica korkowa,
• kapsli – auta,
• słoików – przybornik do szycia,
• rolek po papierze – przybornik na biurko, obraz,
• wytłaczanek po jajkach – lampa, gra,
• kartonów – półki, naczynie do kwiatów
• jeansy – przyborniki do narzędzi, osłonki na donice.

 

Dodatkowo do wykonania naszych eksponatów zużyliśmy: druciki po zimnych ogniach, koszulki, folię bąbelkową, worki na śmieci oraz ulotki.

Galeria zdjęć z wydarzenia. 

dzienchleba

Dzień Chleba, w tym roku obchodzony 7 października, jest świętem na stałe wpisanym w tradycję naszej szkoły. Warto dodać, że został zorganizowany już po raz jedenasty. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na jakość spożywanego chleba, który stanowi podstawowy składnik naszego pożywienia. Zatem warto poznać techniki jego wypieku, a czasem samodzielnie upiec chrupiący i pachnący bochen w domu.

W przygotowanie Dnia Chleba zaangażowani są przede wszystkim nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz młodzież, ucząca się na kierunkach gastronomicznych, architekturze krajobrazu i mechanizacji.

W tym roku w naszej placówce gościmy uczniów klas ósmych ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach i  Szkoły Podstawowej nr 9 w Suwałkach. Dodatkową atrakcją tegorocznych obchodów jest wystawa miodów, pochodzących z „Pasieki Jurewicz”.

dzienchleba

Święto Chleba rozpoczęło się krótką prezentacją na temat chleba przygotowaną przez Pana Pawła Siedleckiego wraz z uczniami szkoły Anastazją Szydłowską z klasy 2PT - Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Adrianem Stawieckim z klasy 3PT - Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych. Grupa naszych uczniów zaprezentowała gościom ze szkół podstawowych scenką „Obrzęd pieczenia chleba”. Niepowtarzalną grupę artystyczną pod opieką Pana Zbigniewa Masłowskiego stworzyli następujący uczniowie: Gospodyni – Emilia Rutkowska,  Jaguś (córka) – Barbara Sierocka, Kasia (córka) – Gabriela Mitros, Zosia (córka) – Martyna Trocka, Staszek (syn) – Szymon Sokołowski, Wicuś (zięć in spe) – Piotr Zajkowski. Na scenie nie zabrakło tradycyjnych akcesoriów związanych z wypiekiem chleba i ubijaniem masła, ludowych przesądów, strojów  i oczywiści, humoru. 

                                                                                                        dzienchlebadzienchleba

dzienchleba

Następnie nasi goście poznali proces wypieku tradycyjnego chleba na zakwasie. Dowiedzieli się, z jakiej mąki należy przygotować ciasto oraz czym wzbogacić wypiek, by był nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Młodzież uczestniczyła także w warsztatach kulinarnych – pieczenie ciasteczek i drożdżówek, przygotowanych przez Panią Teresę Łapińską, Panią Henrykę Dębowską, Panią Annę Jachimowicz; weterynaryjnych – zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane na zwierzętach domowych oraz USG jamy brzusznej psa przygotowane przez Panią Adę Socińską - Staniewicz oraz Panią Małgorzatę Moroz, a także z architektury krajobrazu – sadzenie lasu w słoiku przez Panią Monikę Michniewicz. Dodatkową atrakcją był pokaz maszyn i sprzętów rolniczych, które wykorzystywane są w produkcji zbóż. Pokaz przygotowali uczniowie, uczący się na kierunkach mechanizacji i agrotroniki pod opieką Pana Szczepana Sobotki. Młodzież ze szkół podstawowych zobaczyła, jak długą drogę przechodzi produkt rolny nim trafi na nasz stół w postaci chleba. Przy okazji nasi goście zapoznali się z obiektem szkolnym, zwłaszcza pracowniami praktycznej nauki zawodu.

dzienchleba

Cała społeczność szkolna będzie mogła częstować się świeżym, ciepłym, pachnącym, wieloziarnistym chlebem, pieczonym na tradycyjnym, naturalnym zakwasie. Do chrupiącego chleba przygotowaliśmy dodatki: dżemy, masło, a nawet smalec z kiszonymi ogórkami. Na zakończenie Dnia chleba uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udziął w quizie przygotowanym przez Pana Adama Trzyna o tematyce chleba. Najlepsza okazała się uczennica klasy 1PT - Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych - Karolina Kalinowska, która otrzymała od Pani Dyrektor nagrodę. 

Galeria zdjęć z wydarzenia 

 

Czytaj więcej...

5 października 2021 r. w Sali Koncertowo-Teatralnej im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta Gala Ucznia Zdolnego. Jest ona elementem miejskiego programu „Zdolny Suwalczanin” w dziedzinie nauki i sportu. Uczniowie naszej szkoły, podczas Gali otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Suwałk nagrody za szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2020/2021. Do zaszczytnego grona nagrodzonych należą:

Piotr Lubiński, uczeń klasy III technik weterynarii,

Julia Waraksa, uczennica klasy III technik żywienia i usług gastronomicznych,

Natalia Rozenkiewicz, Angelika Sidorek, Filip Słabiński, - uczniowie klasy IV technik żywienia i usług gastronomicznych .

Wymienieni uczniowie są laureatami lub finalistami olimpiad: Wiedzy i Umiejętności Rolniczych oraz Wiedzy o Żywności, na szczeblu ogólnopolskim.

Za rozwój młodych talentów i przygotowanie ich do olimpiad, listy gratulacyjne otrzymały nasze nauczycielki – Pani Joanna Okrągła oraz Pani Marta Urbanowicz.

Po powrocie z uroczystości Pani Dyrektor serdecznie pogratulowała uczniom za zaangażowanie i wybitne osiągnięcia, życząc jednocześnie dalszych sukcesów.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości: 

 

Czytaj więcej...

W tegorocznej akcji proekologicznej, uświadamiającej uczniom konieczność dbania o otaczające nas środowisko, wzięły udział klasy: 1 HT - Technik Architektury Krajobrazu i 2 LTb - Technik Weterynarii. 27 września młodzież wyruszyła do Wigierskiego Parku Narodowego, by zapobiegać negatywnym skutkom działalności człowieka.

Podopieczni wykazali się zaangażowaniem i dyscypliną podczas zbierania śmieci na wytyczonych ścieżkach Wigierskiego Parku Narodowego. Uczniowie mieli także okazję zaobserwować zagrożenia przyrody wynikające z zaśmiecania terenów, które są naturalnym środowiskiem życia roślin, zwierząt i człowieka. Piękna jesienna pogoda sprzyjała integracji i obserwacji ptactwa wodnego nad brzegiem jeziora i podziwianiu piękna przyrody z punktu widokowego w pobliżu klasztoru na Wigrach. Ponadto uczniowie zwiedzili Muzeum Wigier w Starym Folwarku oraz dostali upominki – każda klasa otrzymała po piłce nożnej.

Serdecznie dziękujemy za współpracę pracownikom Wigierskiego Parku Narodowego – klasa 1 HT - Panu Wojciechowi Wąsowiczowi, a klasa 2 LTb – Panu Pawłowi Polakowskiemu.

Organizatorzy: Pani Ewa Bielecka i Pani Karolina Chmielewska. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia:

 

Czytaj więcej...