Włoskie Praktyki Zawodowe z Programem ERASMUS+
(25.04.2022)

3 kwietnia 2022 dwudziestu siedmiu uczniów z klas 3 BTL, 3 L4 oraz 3 B4H razem z paniami Barbarą Przyborowską, Urszulą Butkiewicz i Małgorzata Moroz wyjechało na praktyki zawodowe do Włoch, które odbyły się w ramach projektu „ZSCKR w Suwałkach na praktykach w krajach Unii Europejskiej ERASMUS+.

Po długiej podróży dojechaliśmy do miejscowości

Cattolica, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w pokojach dwu lub trzyosobowych w hotelu „Aragosa”.

Od pierwszego dnia rozpoczęliśmy realizację praktyk zawodowych. Na początku zapoznaliśmy się z programem praktyk oraz miejscami ich realizacji. Uczniowie Technikum Weterynarii obserwowali pracę weterynarzy w  ich gabinetach. Mieli możliwość asystować w prostych zabiegach pielęgnacyjnych lub przygotowujących zwierzę do zabiegu. Uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki zapoznali się z maszynami wykorzystywanymi do prac w winnicach oraz gospodarstwach sadowniczych. Mieli również okazję wykazać się swoimi umiejętnościami asystując w warsztacie przy naprawach sprzętu rolniczego.

Pobyt we Włoszech to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności ale również zwiedzanie urokliwych miejsc w czasie wolnym. W klimatycznym Rimini zobaczyliśmy ruiny amfiteatru z II w n. e., Most Tyberiusza zbudowany w latach 14 – 21 n.e. Niemałe wrażenie wywarła na nas twierdza z XII w. w miejscowości Gradara. Niezapomnianych przeżyć dostarczyła nam całodniowa wyprawa do Wenecji. Zwiedziliśmy plac św. Marka a następnie udaliśmy się na spacer wąskimi uliczkami tego przepięknego miasta. Spróbowaliśmy tam prawdziwej włoskiej pizzy. W malowniczo położonym San Marino mieliśmy okazję podziwiać widoki z wysokości 750 m npm. Odwiedziliśmy również winiarnię i oliwiarnię, gdzie zapoznaliśmy się z procesem wytwarzania wina i oliwy.

Barbara Przyborowska, Urszula Butkiewicz, Małgorzata Moroz