Wyjazd do Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW
(13.12.2023)

04.12.2023 r. grupa 20 uczniów z kierunków technik weterynarii oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, pod opieką Pani Zyty Wiszniewskiej i Pani Renaty Pałejko, zwiedziła Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Po pokonaniu pewnych trudności z dotarciem do celu (przekonaliśmy się, że budynki uczelni wyższej mogą znajdować się w znacznej odległości od jej siedziby ;-), zostaliśmy ciepło przywitani przez pracowników Centrum. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie kompleksów laboratoryjnych oraz udział uczniów warsztatach, w naszym przypadku – przygotowania lodów z wykorzystaniem ciekłego azotu.

Podczas zwiedzania laboratoriów dowiedzieliśmy się, czym jest medycyna translacyjna (ang. translational medicine). Głównym założeniem tej gałęzi medycyny jest przeniesienie odkryć dokonywanych w laboratoriach do faktycznego zastosowania w terapiach i praktykach klinicznych. To nowa, niezwykle ważna dyscyplina naukowa, wymagającą współpracy zrzeszającej specjalistów reprezentujących wiele różnych dziedzin naukowych. Koncepcja medycyny translacyjnej zakłada nie tylko przepływ informacji z laboratoriów do klinik, ale również w kierunku odwrotnym tj. z klinik do laboratoriów.

Obejrzeliśmy także nowoczesny sprzęt, wykorzystywany do diagnozy i leczenia ludzi oraz zwierząt.

Po zwiedzeniu Centrum, czekał na nas drobny poczęstunek, którym mogliśmy się posilić.

Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pomimo, iż niektórzy z nas zwiedzali już wcześniej to miejsce, to z zainteresowaniem wysłuchaliśmy przewodniczki, która relacjonowała wydarzenia z sierpnia 1944 r. Obejrzeliśmy film „Miasto ruin”, który, dzięki nowoczesnym technikom, odzwierciedlał widok zniszczonej Warszawy z lotu ptaka.

Wracając do Suwałk, zastanawialiśmy się, czy ktoś z naszych uczniów wybierze dalszą ścieżkę kariery, związaną ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Dziękujemy Organizatorom – Centrum Medycyny Translacyjnej oraz Fundacji Polski Instytut Rozwoju Rodziny za zaproszenie.