Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

     Swietłana Aleksijewicz urodziła się w 1948 roku w Stanisławowie. Potem przeniosła się z rodziną na Białoruś. Pracowała jako nauczycielka, dziennikarka i wychowawczyni w internacie.

W swojej twórczości porusza temat pomijanej i wypieranej historii Rosji — radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofy w Czarnobylu, udziału kobiet w II wojnie światowej czy życia codziennego po upadku komunizmu. W Polsce ukazało się kilka tłumaczeń książek pisarki, m.in. "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (historia przemian społeczno-gospodarczych po upadku Związku Radzieckiego), "Czarnobylska modlitwa" (reportaż opisujący katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków) oraz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (wstrząsająca opowieść o radzieckim szowinizmie). LiterackąNagrodę Nobla otrzymała za pisanie o sprawach istotnych i poważnych. Polecamy!