Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

2020/2021

Bez nazwy 1

     21 marca to także Światowy Dzień Lasu. Ten nieoceniony ekosystem produkuje tlen, oczyszcza powietrze, jest domem dla zwierząt i atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Dostarcza budulca, karmi, kształtuje klimat, przeciwdziała powodziom, zapewnia substancje lecznicze, zapobiega erozji gleby oraz utrzymuje odpowiednią jej wilgotność. Pamiętajmy o tym, żeby dbać o to wspólne dobro!
    
Przy okazji ogłaszamy też konkurs – zabawę. Chętne osoby prosimy o przysłanie zdjęcia własnoręcznie wykonanego mobila z elementów znalezionych w lesie (na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) bądź dostarczenie wykonanej pracy do biblioteki szkolnej. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni, a mobile będą z pewnością oryginalną ozdobą szkolnej czytelni.

Małgorzata Best
Wioletta Marczak

kow

     Kobieta to określenie dorosłego człowieka płci żeńskiej. I właśnie to znaczenie obecnie jest nam wszystkim powszechnie znane.
     Po raz pierwszy słowo kobieta w literaturze zostało użyte w połowie XVI wieku, ale neutralny wydźwięk słowo to przybrało dopiero pod koniec XVIII stulecia. Jednak nie zawsze tak było. Kiedy w materiałach źródłowych pojawiło się ono pierwszy raz, znaczyło „zajmująca się korytem i chlewem” i było nacechowane pejoratywnie. Wcześniej płeć żeńska miała kilka nazw. Na początku kobietę nazywano po prostu żoną. Z czasem, gdy zaczęto patrzeć na żonę (kobietę) jako przyszłą matkę, płeć żeńska została nazwana rodzicielką.

Czytaj więcej...

W poniedziałek – 15 lutego – bibliotekę szkolną odwiedziła młodzież z klas: 1 LTB, 1 PT oraz 1 BB z nauczycielami. Uczniowie wypożyczyli książki, przeglądali tematyczne czasopisma oraz kosztowali słodkich wypieków.

Organizatorzy dziękują za współpracę Pani Marcie Witkowskiej.

Nauczyciele bibliotekarze i polonistki

 

bibl

     Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów 2021 r. Uhonorowani zostali:
kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, głosiciel uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mąż stanu;
Stanisław Lem – najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie;
Cyprian Kamil Norwid – wybitny poety, dramatopisarz, prozaik i myśliciel;
Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów;
Tadeusz Różewicz – wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego.

Czytaj więcej...

     Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że czytają! Przed przejściem na czas nauki zdalnej solidnie zaopatrzyli się w lektury! Przykład godny pochwały i naśladowania. Bibliotekę tego dnia odwiedziło 91 osób, które wypożyczyły 176 książek! Panie bibliotekarki, pomimo iż miały ręce pełne roboty, były z tego powodu bardzo szczęśliwe. Składają też podziękowania Paniom polonistkom: Marcie Balucie i Ewie Pawłowskiej za współpracę w sprawnym przeprowadzeniu akcji czytelniczej.  

Życzymy miłej lektury!

Czytaj więcej...

111
     Uczennice klasy trzeciej PT podczas zajęć bibliotecznych wzięły udział w międzynarodowej akcji „Sprzątanie świata”, która została zapoczątkowana w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W Polsce tę akcję zainicjowała w 1994 roku  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
     Celem wspólnej lekcji poszanowania środowiska jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Dziewczęta sprzątały najbliższą okolicę naszej szkoły.
     Zachęcamy wszystkich do podobnych działań i codziennej troski o środowisko naturalne, nasze narodowe dobro!

Nauczyciele bibliotekarze.

Czytaj więcej...