Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

mys

     29 listopada grupa uczennic naszej Szkoły, pod opieka Pani Małgorzaty Best, uczestniczyła w spotkaniu z niezwykłą osobą, która postanowiła zamieszkać na Spitsbergen, jednej z największych wysp w Norwegii.
     Tą osobą była Pani Ilona Wiśniewska. Autorka książek reporterskich, m. in.:  „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, „Hen. Na północy Norwegii” i „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, była nominowana do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i nagrody im. Beaty Pawlak. Zdobyła tytuł Kobiety Roku 2015 oraz otrzymała nagrodę Traveler National Geographic w kategorii podróżnicza książka roku 2017.


     Pisarka i podróżniczka opowiedziała o swoistym życiu na Morzu Arktycznym, gdzie latem jest jasno i zimno, a zimą ciemno i bardzo zimno. Inne specyficzne elementy charakteryzujące Spitsbergen to brak drzew, zakaz posiadania kotów, liczba niedźwiedzi większa niż ludzi, brak kradzieży samochodów, 44 rodzaje narodowości wśród 2,5 tys. stałych mieszkańców.

 

 Kolejny autograf złowiony!