Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

ZSCKR

w Suwałkach

babcia

      Uczniowie naszej Szkoły, pod opieką Pani Małgorzaty Best, uczestniczyli w spotkaniu autorskim, które miało miejsce w Bibliotece Publicznej w Suwałkach.
      Bohaterką spotkania była Pani Aneta Prymaka-Oniszk. W reportażu pt. „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” autorka opowiedziała historię rozgrywającą się w czasie, gdy podbite przez niemiecką armię pułki rosyjskie cofają się na wschód i, stosując taktykę spalonej ziemi, przepędzają tamtejszą ludność oraz wszystko palą. Postawieni w tej okrutnej rzeczywistości chłopi (około 2 miliony) opuszczają m.in. okolice Białegostoku, Łomży itp. Owa tułaczka w nieznane wiąże się z głodem, brudem, chorobami, a nawet śmiercią. Książka przedstawia niewyobrażalne cierpienia ludzi i przypomina okrucieństwa I wojny światowej. Była to piękna lekcja historii mało znanej.