„Niechciane gatunki inwazyjne”
(19.06.2023)

W dniu 5 czerwca z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego, uczniowie klas I i II technik architektury krajobrazu pod opieką P. Ewy Bieleckiej i P. Magdaleny Walas uczestniczyli w akcji pt. „Niechciane gatunki inwazyjne” zorganizowanej we współpracy z Wigierskim Parkiem Narodowym i fundacją PGE.

Były to działania związane z usuwaniem obcych gatunków roślin zagrażających naszej rodzimej florze, na które ustawodawca nakłada ramy prawne dla przeciwdziałania inwazyjnym gatunkom obcym stwarzających zagrożenie dla Unii i Polski w postaci Ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz. U. poz. 1718).

Uczniowie po zapoznaniu się z teorią, przystąpili do bezpośredniego działania, wykopując karpy korzeniowe nawłoci późnej i

kanadyjskiej. Pomimo suchej, zagęszczonej gleby oraz wysokiej temperatury powietrza, udało się zgromadzić i spryzmować znaczną ilość biomasy.

Zwieńczeniem i nagrodą za trud pracy włożony w tym dniu było ognisko z kiełbaskami, napojami i słodkimi przekąskami. Najbardziej zaangażowani mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie wiadomości otrzymując nagrody książkowe.

Wszystkim zaangażowanym biorącym udział w tej akcji serdecznie dziękujemy. Akcja jednocześnie zostaje wpisana na stałe w harmonogram działań naszej szkoły.

Magdalena Walas, Ewa Bielecka